SUPLEMENTACJA AMINOKWASÓW

 

superfoods

W chorobach, w przebiegu których może występować nadmierne gromadzenie się amoniaku prowadzące do hiperamonemii, pomocna może okazać się suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi oraz L-asparaginianem L-ornityny (LOLA). Takie choroby to na przykład marskość wątroby czy też zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Oprócz cyklu mocznikowego w wątrobie, amoniak może być odtruwany w mięśniach szkieletowych poprzez syntezę glutaminy z użyciem BCAA. Zatem suplementacja BCAA może zwiększyć detoksykację amoniaku w mięśniach szkieletowych i może być strategią terapeutyczną w przypadku encefalopatii wątrobowej.

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) składające się z waliny, leucyny i izoleucyny działają zarówno jako substraty białek, jak i jako kluczowe regulatory metabolizmu różnych składników odżywczych. Pacjenci z marskością wątroby często nie mają wystarczającej ilości BCAA i dlatego cierpią na różne zaburzenia metaboliczne.

L-asparaginian L-ornityny (LOLA) to mieszanina dwóch aminokwasów endogennych o zdolności wiązania amoniaku w postaci mocznika i/lub glutaminy. Asparaginian ornityny to preparat najczęściej wykorzystywany w leczeniu encefalopatii, może też być pomocny w przypadku nadmiernego nagromadzenia amoniaku w organizmu w przebiegu chorób ze spektrum autyzmu. 

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl